Hubsan H501s – kazdy sa mu snazi vyrovnat

Intro

Ked som sa dostal k myslienke kupit si novy dron, velmi som neotalal. Po Hubsane H502s sa vynorila lepsia alternativa v uplne jasnom svetle. H501s od Hubsanu vychvalovali rozne recenzie, na youtube koluje nespocet zaujmavych recenzii a podarenych filmovych zaberov z dronu, takze sa da spravit obraz do coho vlastne clovek ide. Ako vidiet, Hubsan ma trosku otocene myslenie, ktore zmiatlo nejedneho mojho znameho. 501 je vyssi model ako 502. Nad 501 existuje este jedna uroven, oznacena ako 109 – teda H109s. Paradny chaos, ale povedzme si otvorene – v praxi je jedno ako sa to vola.

Specifikacie

Doba letu: 15-20 min v zavislosti od teploty prostredia, a sposobu letu
Kamera: 1080p / FullHD / 30fps
Bateria: 7,4V / 2700 mAh / LiPo
Dosah: 300-500 m v zavislosti od prostredia
Nosna ovladacia frekvencia: 2,4 GHz
Frekvencia video prenosu: 5,8 GHz
Gyro: 6-ose
Vlastnosti: Udrzanie vysky pomocou GPS alebo pomocou barometrickeho senzora / headless mode / nasleduj ma (follow me) / telemetricke data na LCD / tlacitko pre navrat domov a pristatie

Porovnanie

Na uvod je dolezite uvedomit si, ze cena tohoto drona je niekde na urovni 200 Eur v cine (plus pripadne clo a dph v EU). Za tuto cenu ziskame vela vlastnosti, ktorymi disponuju vacsinou iba vyrazne drahsie stroje. Napriklad brushless resp bezkartacove motory ktore su ovela vykonnejsie ako tie klasicke malicke kartacove.
Hned na druhom mieste chcem spomenut GPS. Tento dron ma v baleni dokopy dve GPS jednotky. Jedna je v samotnom dronovi, druha je v dialkovom ovladaci. Na co to je dobre? Dron pouziva GPS pre presne polohovanie. Ale o tom neskor v kapitole o letovych schopnostiach. Druhe GPS je zabudovane v ovladani. Sluzi pre informovanie sa o vzajomnej polohe s dronom – to sa hodi pri aktivacii Follow me. Dron vtedy bude nasledovat polohu ovladaca v stanovenom smere. Ak si nastavim drona tak, aby letel predomnou, bude letiet predomnou. Ak ma byt vedla mna, bude sa drzat vedla mna. Z toho je jasne vidiet, ze ide do istej miery o selfie drona. Na rozdiel od klasickych selfie dronov mu ale nieco chyba – je vacsi, nieje skladaci a nema ovladanie cez mobil.


Vzhladom na to, ze sa ale o selfie drona primarne nema jednat, su tie spominane nedostatky skor pozitivami. Velkost prispieva k stabilite. Skladatelnost – no to by sa niekedy hodilo. AK ho chce clovek zobrat na bike aby sa nafilmoval, skladacie ramena by boli vybornou vlastnostou. Ovladanie cez mobil je nestabilne, ma kratky dosah bez dalsieho pripojeneho ovladaca, a hlavne sposobuje problemy, ak niekto vola pocas letu.
Ku spomenutym pozitivnym vlastnostiam este patri aj return home. Pomocou prepinaca na ovladaci je mozne odstartovat navratovy let z bodu kde sa dron prave nachadza, do bodu odkial dron odstartoval. To sa deje tym sposobom, ze dron vystupa minimalne do 20m nad uroven startu, potom sa premiestni nad toto miesto a nasledne pristane. Je to velmi dobra funkcia, ak sa vam nechce stracat cas pilotovanim dronu z nejakej vacsej vzdialenosti, lebo ved aj s kamosmi treba obcas pokecat, aby sme neboli za asocialov..
Co este nebolo vobec spomenute – ide o FPV drona, co znamena, ze co vidi dron kamerou, vidim v realnom case na obrazovke ovladaca. Ta obrazovka je mimochodom celkom podarena. Myslim ze ma okolo 7 palcov, ale hlavne na nej vidiet vsetko potrebne. Samozrejme ze tam nieje zabudovana nejaka 4k AMOLED, ale to ani nikto necaka.
Este k udrzovaniu vysky: dron vie drzat stabilnu vysku (to je velmi relativny pojem) pomocou dvoch metod, medzi ktorymi sa da prepinat: GPS a barometricky tlakomer. GPS je o nieco presnejsie. No v GPS rezime lieta dron pomalsie. Za to je vyrazne ovladatelnejsi.

Balenie

Balik dorazil od cinana zo shopu s nazvom TomTop. Ide o jeden z tych znamejsich obchodov. Dodavka sa zazrakom vyhla colnemu konaniu a tak som ho doma rozbaloval s pozitkom. Nevelka krabica v tvare takmer kocky s rozmermi strany zrejme o nieco malo viac ako 30cm. Ked som balik otvoril, bol rozdeleny na dve podlazia. V prizemi sa nachadzalo dialkove ovladanie, na poschodi samotny dron. Tlmiace krabicky ktorymi bol dron oblozeny, obsahovali nahradne vrtule (2x A a 2x B), ako aj balancer pre nabijanie baterie. Niekde na medzi poschodi tronil aj manual, ktory sa v zaklade od inych hubsanov velmi nelisi. Cely setup a poskladanie quadu trva tak 5min a nasledne 2,5 hodiny pre nabitie baterie. Patri k tomu namontovanie vrtul, a zhananie 4 AA tuzkovych baterii do dialkoveho ktore samozrejme niesu sucastou balenia. Bateria do dronu sucastou balenia, nastastie, je.

Dizajn a odolnost

Niesom dizajner, ani nikto kto by sa v tejto oblasti pohyboval, ale mne sa dizajn paci. Dron na mna posobi velmi trvanlivym dojmom, co som si uz otestoval v praxi. Co az tak odolne nieje, su vrtule, no tu je to asi pochopitelne. Vrtule ufiknu vetvicku a pri dalsej vetvicke sa ufiknu same. Nevydrzia nejak velmi vela, ale mozno to ma svoje vyhody pre motor.
Co ma vyslovene vytaca, je strasne neskladne dialkove ovladanie. V ruksaku stale o nieco zachytava, packy sa tym vytacaju hore-dole.. skoda ze neexistuje nejaky kryt ovladaca. Zivot by bol jednoduchsi.

Kamera

1080p a 30fps. Toto je podla mna uplne postacujuci popis. Netreba cakat kvalitu hollywoodskych trhakov, ani B-ckovych prepadakov. Proste taka kamerka na urovni 5-rokov starych mobilov. Na druhej strane ide o milovy krok vpred na rozdiel od H502s a jeho 720p kamery. Kto by ale hladal na dialkovom ovladaci nejake specialne fotovideo menu, ma smolu. Nic take neexistuje, vsetky nastavenia su automaticke. Napriek tomu sa daju s dronom filmovat pekne a zaujmave zabery. Kamera je vsak zabudovana do tela drona napevno, takze o hardwarovej stabilizacii nemoze byt ani rec. Dokonca ani softverova stabilizacia sa nekona. To nastastie dokaze suplovat aj nejeden nativny nastroj, ako je napr Youtube uploader, pripadne Windows Movie Maker (od verzie Windows8). Stabilizovanie videa nastastie zvlada aj dost third party softveru. A naozaj to je potrebne. Obraz byva pri silnejsom vetre dost rozkyvany, ako sa dron snazi udrzat za kazdu cenu svoje suradnice. Pri klesani je to este horsie. Cely dron sa viditelne natriasa a celkovo ide o menej elegantny pohyb ako je volny pad. Ak mi nieco vadi, je to hlavne uhol optiky – kamera by mohla byt sirokouhlejsia aj za cenu deformacii.

Dialkove ovladanie

Obsahuje SD slot, ktory ale nefunguje. Obsahuje USB port, ktory ale nefunguje. A tym by som zhrnul veci ktore ma irituju. SD aj USB sluzia pre tovarenske veci. Skoda, pretoze by bolo dobre, keby bol SD port pouzity na nahravanie telemetrie. Neexistuje lepsi sposob ako hladanie drona pomocou znamych GPS suradnic. Lenze po pripadnom pade a vypadku signalu z dronu, uz ziadne GPS suradnice neuvidime. To je skoda, lebo na skodu by to nebolo. Okrem tych standardnych ovladacov sa na dialkovom nachadza aj prepinac pre Return home, a prepinac pre GPS (ano, lietat sa da aj bez neho).
Baterie odporucam pouzit nabijacie – treba ich menit pomerne casto. Avsak pozor, v priestore pre baterie je skryty aj JST konektor pre pripojenie baterii s JST koncovkou. Takze staci spravna bateria a odpadava potreba tuzkovych baterii. Obrazok, ktory je vlavo, zobrazuje dialkove ovladanie profesionalnej verzie. Je to verzia, pri ktorej sa da s doplatkom cca 60-80 eur dostat takyto luxusny ovladac s moznostami napr natacania gimbalu. Ktory v zasade nieje mozne k dronu pripojit. Cize mi pride ako uplne zbytocny luxus.

Vykon

Ten je paradny a uplne dostacuje pre vacsinu chtivych lietacov. 15min s takymto hravym a malym dronom, je dobry cas. Odolnost proti vetru je tiez velmi dobra a nebol problem s udrzanim drona ani pri silnejsich narazoch vetra.
Ovladatelna vzdialenost je slusna a podla mna je uplne dostacujuca – vyska vyse 200 metrov nieje ani najmensi problem. Akurat treba mysliet na zakonne obmedzenia a na smerovu charakteristiku anten v ovladaci – vzdy treba mierit ovladacom na drona. Vzdialenost okolo 200 metrov tak isto nieje problem.
Telemetria ukazuje vsetky potrebne letove data. Uroven baterii v dronovi aj ovladaci, vzdialenost, vysku, GPS suradnice ovladaca aj drona, a par dalsich veci. Skoda ze sa telemetria neda nahravat a ide do ovladaca zjavne v samostatnom streame.

Vydrz a letove schopnosti

Ako som uz spominal vyssie, v podmienkach zlahka nad nulou sa mi podarilo s dronom lietat vyse 15min. Z toho 10min bol dron v pohybe – menil vysku aj vzdialenost. Ak by som nechal drona levitovat na jednom mieste, mozno dam aj tych 20min. Ale koho by to bavilo?
Tak isto som uz spominal to GPS – lietat sa da aj bez neho. Stabilita dronu sice klesne v pripade statickej levitacie, ale rychlost vyrazne vzrastie. Treba na to mysliet, casto sa mi stava, ze si omylom cvaknem vypinac GPS a zacnem lietat bez neho. Ono to cloveku dopne rychlo co sa stalo, iba prvy krat je to celkom sok.
Vdaka brushless motorm ma v kazdom pripade dron dost sil. Ak niekomu ide o smirovanie okolia, dron zacne byt nenapadny od 70 metrov vyssie. Okolo 80m nad terenom ho uz prakticky nebudete pocut. Akurat ze z 80m vysky uz malokto uvidi nejaky detail.

Zaver

Tento dron je uzasny a ani v porovnani s gimbalovymi dronmi neodide vela krat porazeny. Ani nie pre jeho kvalitu videa, ako skor pre dobre letove schopnosti a pre vybornu prenositelnost – staci odmontovat vrtulky a supnut to do ruksaku. Pripadne ho pripnut tam, kde bezne byva pripnuta prilba na cyklobatohu.
Nemenil by som.
Na rozdiel od entry level gimbalovej kategorie ako je Xiaomi Mi Drone, pripadne DJI Phantom 3 Standard, nieje dron nijak softverovo obmedzovany. Max vyska ani vzdialenost niesu dane nicim inim ako fyzickym dosahom. Po jeho strate sa dron vrati automaticky na miesto vzletu.

Pre a proti

Pre:
– vydrz na nabitie
– cena nahradnych dielov
– telemetria
– dialkove bez potreby mobilu (fpv na vlastnom LCD)
– dosah
– return home
– follow me
– kompaktne a zbalitelne rozmery

Proti:
– nieje mozne zaznam telemetrie
– nema stabilizaciu kamery. ani softverovu.
– zlepsil by som pripajanie baterie do drona

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *