Hubsan H502s – najlacnejsi dron na svete s Follow Me?

Ak si niekto mysli, ze za selfie drona s GPS musi nechat PayPalu 400 a viac dolarov, je na omyle. Mame tu spolocnost Hubsan, ktora je znama. Teda jednak je znama, cize nejde o ziadneho zelenaca v poli, a znama je aj svojimi modelmi, posadenymi cenovo do zmysluplnej roviny, a technologicky na vrchol svojho segmentu.

Prve, co si kazdy vsimne, je silna podobnost s modelom Hubsan H501s – co moze byt zavadzajuce oznacenie pre vyssi model, ale je to tak. H502s je vsak vyznamne mensi dron.

Specifikacia

Material kostry: plast (musim potvrdit ze s velmi hutnou strukturou a dobrou odolnostou)
Bateria: 610 mAh / LiPo / 7,4 V
Bateria dialkoveho ovladaca: 4 x AA / JST konektor pre akukolvek inu bateriu
Doba letu: 12 minut podla vyrobcu / 8-10 minut podla mna
Doba nabijania: 2,5 hodiny cez standardne USB (balancer nieje sucastou dodavky)
Frekvencia nosneho signalu: 2,4 GHz
Frekvencia video signalu: 5,8 GHz
Maximalny dosah signalu: 200 metrov podla vyrobcu / vyse 250 metrov podla mna
Kamera: 720p / HR ready

Porovnanie

S cim by sa dal tento dron porovnat? Najlepsie s vacsim a starsim bratom od Hubsanu, s H501s. Ake su ich spolocne crty a v com sa lisia? Kratsie bude zrejme zhrnutie rozdielov.
H502s je vyrazne mensi, ma kartacove slabsie motory, a kameru s polovicnym rozlisenim (H501s 1080p vs H502s 720p).
To je v podstate vsetko. Tento dron mozme teda chapat ako lacnejsi variant mimoriadne vydareneho H501s. Tym, ze oba drony pouzivaju GPS modul, a prakticky totozne dialkove ovladanie, aj ich funkcne popisy su prakticky rovnake. Cize follow me aj return to home funguju v H502s rovnako spolahlivo. Na webe sa da docitat, ze dialkove ovladanie z H502s a H501s nieje kompatibilne kvoli odlisnemu rozliseniu videa a vysielaciemu vykonu. Toto neviem overit, kedze som H502s predal a nasledne kupil H501s 😉


Spolocne je aj mnozstvo modifikacnych komponentov, ako napriklad lipo baterie pre dialkove ovladanie, alebo antenove modifikacie – je mozne dokupit sadu externa antena + smerova videoantena, ktore zabezpecia vacsi dosah efektivneho ovladania. Sada je doma na stole, len nieje cas vrtat a pajkovat. Okrem toho mi existujuci dosah vcelku postacuje a aby trcali dalsie zbytocnosti s ovladaca, to nepotrebujem.

Balenie

V elegantnej – takmer kockovej – krabici najdeme pekne zabaleny ovladac. Ten je na prizemi krabice. Na poschodi krabice troni samotny dron a bateria spolu s nahradnymi vrtulkami a kablikmi. V baleni s vrtulkami sa nachadza aj maly sesthrany skrutkovac, ktory sluzi na upevnenie vrtuli. To je taky minoritny rozdiel oproti vacsim dronom, ktore pouzivaju samoutahovaci system vrtul. Teda ze zavit z rotora na ktory sa skrutkuje vrtula je rezany tak, aby sa pri toceni vrtule, zavit utahoval. H502s (resp cela rodina H502x) ma vrtulky nastrcene na hranaty cap, a aby neuleteli, su pripevnene samoutahovacimi skrutkami, ktore by sa vdaka rotacii vrtule nemali odtiahnut.


Kedze sa dve a dve vrtule tocia vzdy opacne, aj skrutiek su dva druhy. Su mimoriadne miniaturne a tak treba pri vymene vrtul davat pozor. Zarazi kablik pre nabijanie baterii – ide o kablik s USB konektorom, cize nabijanie baterie sa deje z USB portu. To pri standardnom USB porte dava tusit dost pomale nabijanie.

Nahradne diely

V tejto kategorii je vyborne vidiet rozdiel medzi cenou nahradnych dielov tohoto dronu, a napriklad o dve triedy vyssim DJI Phantom 3 Standard. Napriklad bateria pre DJI ma cenu celeho drona H502s. Ok, je to bateria s kapacitou vyse 5000 mAh, ale 140 Eur za bateriu mi uz pride prestrelene. Toto je vsak jednak dan za nazov DJI, a jednak dan za luxus v podobe bezkablikoveho sposobu pripajania baterie do dronu. Prikladom je Hubsan H109s, ktoreho recenzia sa tu snad onedlho ocitne, ktory pouziva bateriu s kapacitou 7000 mAh, v cene okolo 40 Eur. A pre uplnost, H502s pouziva baterie s cenou cca 8 Eur. A takto nejak je to aj s vrtulkami, sasi, motormi a podobne. Je to jedna z veci, na ktore ludia casto nemyslia, hoci by mali. Potom su prekvapeni.

Dizajn

Cize ak by mohol Hubsan nieco zlepsit a nemalo by to vela stat, chcelo by to suflik na bateriu, kam by sa bateria umiestnila, a napajaci konektor by sa automaticky pripojil na svoj naprotivok po zasunuti suflika do dronu. Absenciou takehoto systemu sa totiz casto stava, ze sa konektory vvytahuju z kablikov. V oddeleni pre baterie je vidiet aj maly USB konektor. Ten sluzi pre update firmware. Podla par odporucani z diskusnych for som pre istotu nic neupgradoval.
Inak spravil Hubsan paradne dielo, ktore sa perfektne hodi pre zaciatocnkov a bikerov. Plast je trvanlivy, vydrzi narazy na travnaty povrch aj z vacsich vysok, a disponuje takzvanym modularnym dizajnom – da sa rozmontovat a menit diely postupne. Napriklad motory, kamera, zakladna doska, GPS, a mnozstvo inych samostatnych komponentov, vratane pristavacich noziciek. Dokonca je modularny aj ovladac, ktory obsahuje predvrtane diery pre sadu anten, ktore som spominal vyssie. A ked som uz pri tom ovladaci – 4,3 palca a 640×480 uplne pre danu obrazovku staci. Co vsak nestaci, su baterie. Tie zvladnu priblizne 5 letov. LCD si zoberie svoje a tak je lepsie pouzivat nabijatelne baterie.

Kamera

Nebudem chodit okolo horucej kase – u mna bol hlavnym dovodom vymeny video vystup. Na viacerych webovych strankach sa da docitat, ze je kvalita videa dostatocna, ze v danom segmente patri dokonca k najlepsim a podobne. Ja som bol sklamany. Ale nevylucujem, ze keby som dron lietal pocas slnecnych dni, mal by som pozitinejsie emocie. Bohuzial som lietal zasadne v hmle, pod tazkymi mrakmi alebo podvecer. Kvalita videa posobila ako z mobilneho telefonu spred desiatich rokov.
Ako ale pisem, je to o mnozstve svetla. Viem si predstavit, ze pre cyklistu/turistu moze ist o perfektny selfie dron.

Letove schopnosti

Milo ma prekvapila stabilita dronu H502s. V pripade udrziavania stabilnej vysky (altitude hold) je tiez situacia dobra a dron je aj vo vertikalnej ose stabilny. Kolise cca 30-40 cm, ale to je z vysky okolo 10 metrov celkom akceptovatelne. Pekne odolava vetru a v ramci GPS stabilizacie sa snazi udrzat na mieste. S vypnutou GPS stabilizaciou zacne dron lietat vo svojej vyske podla smeru vetra. Niekedy chvilu trva, kym prideme na to, ze sme omylom vypli GPS 😉 Ale ani s vypnutym GPS nedokaze dron lietat zrovna agresivne – typ motorov to neumoznuje.

Vo vzduchu sa s prehladom udrzi H502s 8 minut. Tym myslim ze tolko vydrzi lietat, nie len levitovat na jednom mieste. Zrejme by sa udrzal aj 10 minut, ale to som neskusal, bateria ocervenie uz po tych osmych.
Maximalna vzdialenost je podla vyrobcu dana na 200 metrov plus minus 15 metrov. Ja som nemal problem dosiahnut v kopcoch 250 metrov, a islo by to aj vyssie, nebyt oblakov. Vyska nad 100 metrov je v EU ale zakazana, takze to netreba skusat. Ziadne softverove obmedzenie v tomto smere neexistuje, ako to je pri niektorych smart dronoch.
Return home / automaticke pristatie / navrat v pripade straty signalu funguju vyborne.

Zaver

Ak chcel Hubsan ukazat, ako ma vyzerat lacny GPS dron a ak mal preskocit vacsinu konkurencie, tak sa to podarilo. Je to dron vhodny pre zaciatocnikov, studentov a ludi, ktori s dronmi nemaju vela skusenosti. Pokial chcete dronom primarne filmovat, isiel by som do vyssieho modelu. Tak isto nieje mozne nahravat inak vybornu telemetriu. Dron nahrava video na SD kartu, dialkove ovladanie nezaznamenava nic. A tej telemetrie je skoda, ale toto je chyba celeho portfolia znacky Hubsan. Prosim, umoznite ukladanie logu telemetrie cez SD slot na ovladaci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *