Jednooky minion. IP kamera od GuudGo s WiFi

Dnes je to velmi rozsireny fenomen – IP kamera. Nejde o web kameru. Je to komplikovanejsia hracka, a je o to narocnejsia, o co menej kablikov do nej musite pripojit. Zacina strucna recenzia na temu IP kamera GuudGo GD-SC01 720P. V skratke sa da o nej napisat asi takato veta: Bezdrotova WiFi IP kamera s nocnym videnim a IR prisvietenim, ako aj s vodeodolnostou IP66, podporou pamatovej karty a android/iOS appkou.

Ale budem obsirnejsi. Lebo ten suchy popis si vie kazdy vygooglit aj sam.  Potreboval som kameru na chalupu, ktora odola dazdu, nebude energeticky narocna, bude sa vediet pripojit na dostupnu wifi siet, a budem schopny sledovat  jej obraz na mobile. V ponuke v roznych obchodoch je nepreberne mnozstvo IP kamier. Aj s wifi. Od roznych noname vyrobcov, cez “obcas niekde zazriem” znacky, az po vychyrene pecky.  Na chalupu ale ziaden technologicky zazrak nepotrebujem. Nakoniec som zazrel v predpredaji oranzove cudo a bolo rozhodnute.  Co som teda dostal?
– denne aj nocne monitorovanie
– rozlisenie 720p
– appka na telefon, kde uvidim zivy obraz
– vodeodolnost IP66
– externa WiFi antena
– detekovanie pohybu
– nahravanie na SD kartu
– P2P podpora
– OnVif podpora

Takze po dvoch tyzdnoch kamera dorazila. Absolvoval som si standardne colne spomalenie a po doplateni par Eur tomuto statu, som si mohol zacat uzivat oranzove vyhody kamery. Kamera je pomerne mala a robustna, citit, ze je vyrobna z velkeho mnozstva kovu. Na jej tele sa nenachadza ziadne mechanicke zariadenie, okrem gumovych dvierok k slotu pre micro SD kartu, a k reset tlacitku. Dalej z kamery nasleduje nozicka a patka pre primontovanie kamery na stenu.  Pri pohlade zpredu je zrejme, ze uprostred sa nachadza objektiv a do kruhu okolo neho su rozmiestnene prisvetlovacie infracervene diody. Tie sa vdaka IRCut funkcii zapinaju automaticky pri poklese okoliteho osvetlenia. Ono to totizto nieje az taka samozrejma funkcia ako by si mohol niekto mysliet – mnoztvo kamier stale nema tuto funkciu plne automaticku a nocne prisvietenie je potrebne zapinat manualne. Co je pri bezpecnostnej kamere podivne. Zaostrovanie je fixne resp skokove. Kamera dokaze zaostrit podla mna dvojkrokovo. Bud od cca metra dalej, alebo od metra do asi 20cm. Toto je odsledovane experimentalne. Priblizne v metrovej vzdialenosti od kamery sa ozve cvaknutie a blizke predmety su zrazu ostrejsie. Otazne je, na co to je dobre – odpoved je, ze su ludia, ktori chcu takouto kamerou sledovat napriklad bociana v hniezde a pripnut mu kameru tesne za zadok. Pripadne ine zviera. Urcite sa da najist vyuzitie.

Takze kameru rozbalim, skontrolujem adapter – prisiel s EU koncovkou takze OK – a bez okolkov ju pripojim do siete.  V strucnom papierovom manualy sa dozvedam, ze si treba stiahnut nejaku specificku appku z android shopu. Tak stiahnem a nainstalujem. Povolim pristup aj k velkosti mojich topanok a ide sa dalej. Mam kameru resetnut, a kliknut na telefone na parovanie cez wifi. Po pol hodine hladania kamery to vzdavam. Skusil som asi vsetky kombinacie moznosti, ale kameru sa telefonu najist nepodarilo. Hanba – ale nie moja. Plan B – pripajam kameru standardnym ethernetovym kablom k routru. Toto zabera, mobilna appka najde kameru na lokalnej ethernet sieti bez zavahania asi za sekundu. Ok, pozrem obraz z kamery – pekny. Co ma zarazilo, je menej siroky objektiv, ako by som cakal. Naozaj, ked mate fixfocus bez zoomu, cakate siroky uhol zaberu – aspon ako na akcnych kamerach. No nic take sa nekona. Zaber je pomerne uzky, ale za to technicky pekny. Farby su uveritelne, dynamika nezahanbi, a to je tak vsetko.  Pokial som kameru nepredal, nepodarilo sa mi wifi rozchodit. WiFi bolo pre mna dolezitym faktorom. Skusil som rozne aplikacie, no ziadnej sa to nepodarilo. Cez LAN a kablove pripojenie sa kamera dala pekne najist, no pri pokuse konfiguracie WiFi, sa spojenie prerusilo (ci sa este da pochopit, kedze sa menia rozhrania),  ale WiFi sa nikdy nechytilo.  Ak vsak potrebujete len kameru ktora bude fungovat cez ethernet, alebo dokonca iba ciste kvoli nahravaniu na SD kartu, lebo internet na cielovom mieste proste nemate, tak je to dobra kamera. Je tu este jedna nevyhoda. OnVif, ktore je deklarovane na roznych strankach, nefunguje. Nefunguje tak dokonale, ze nenajdete ani unikatny nazov kamery – nikde. Ani na obale, ani na kamere, ani nikde. Takze to OnVif nepodporuje. Bodka.

Aby som len nehanil. V porovnani s dalsimi kamerami, ktore som mal moznost vlastnit a ktore stale aj vlastnim, ma GuudGo uzasny algoritmus pre ukladanie videa. Obvykle sa pri 720p kamere mina gigabajt za gigabajtom – cca co hodina to jeden gb ubudne. GuudGo pracuje inak – samotne nahravky pritom nestracaju nejak zasadne na kvalite. Na kartu nahrava videa v pol hodinovych suboroch. Kazdy subor ma okolo 15-20 mb. Podla mnozstva svetla a pod – v noci je obraz len ciernobiely a tym padom zabera na karte ovela menej miesta. 20mb za pol hodinu, znamena 40mb za hodinu, co znamena asi 1gb za den. 32gb micro sd karta tak postaci na cca mesiac. Vyborna hodnota.

Tak tolko k tomuto modelu. V kratkom case pribudne aj recenzia na jednu WiFi kameru od KKMoon. Tak checkujte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *