Mame cisty vzduch – Broadlink A1

Mam taky sen o inteligentnej domacnosti. Pretoze inteligentna domacnost podla mna neznamena, ze budem mat na telefone dvadsatstyri aplikacii pre rozny pseudo-inteligentny hardver, ktorymi ho budem riadit. Inteligentna domacnost by mala byt inteligentna prave preto, lebo sa o seba dokaze postarat sama. Takze ked som uz mal ten maly fazulkovy zazrak – broadlink rm3, dozicil som si aj dalsi Broadlink s oznacenim A1.  Podla vyrobcu zvlada merat rozne hodnoty prostredia: teplotu, vlhkost, osvetlenie, hluk, VOC – v podstate mnozstvo prachu vo vzduchu. Ked sa spoji A1 a RM3, vznikne pomerne zaujmava kombinacia zariadeni.

Po par tyzdnoch cakania dorazila mala krabicka, ktora obsahovala senzor, USB kabel a manual. Krabicku s manualom som zahodil do kosa vlastne hned na zaciatku, co som neskor trosku olutoval – vsimol som si, ze to ma vzadu tri USB porty a rovno sa priznam, ze do dnes neviem na co dva z nich sluzia. Senzor samotny som si poobzeral, potazkal a hned bolo jasne, ze spracovanie je na urovni. Nic neodstava, vsetko licuje, plast je presne taky ako na fotke, podoba sa legu.

Co sa tyka zapojenia, jedine, co je potrebne spravit, je pripojit senzor k USB, teda k elektrickemu zdroju. A1 nejak specialne nesvieti ani neblika. Na to aby zo senzora nieco bolo, treba si spustit aplikaciu od Broadlinku, a pripojit nove zariadenie. Ono sa to udeje nejakym zazrakom automaticky. Trik teda nespociva ani tak v ciernej magii, ako skor v technologii. Broadlink landscape – teda cele portfolio inteligentnej domacnosti obsahuje spolocne DNA. Zariadenia medzi sebou dokazu bezdrotovo komunikovat mimo WiFi, a tak RM3 rychlo zistilo, ze je v blizkosti A1. Takze pri vyhladavani zariadeni mi RM3 hned ponukne aj A1 , to sa prida do appky, a mozme zacat s IFTTT.

IFTTT je taky velmi jednoduchy “programovaci” jazyk, pomocou ktoreho sa daju nastavovat interakcie v ramci roznych zariadeni – nie je to iba specialita Broadlinku, ide o vseobecne pouzivany uzivatelsky jednoduchy, sposob programovania spoluprace rozneho hardveru. pouziva sa hlavne zakladna podmienka IF – THEN. Vsetko je velmi prijemne a intuitivne spracovane a podla mna to zvladne nastavit aj kucharka v penzii. Samotny “program” vyzera asi takto:

AK teplota stupne NAD 26 POTOM zapni klimu a nastav ju na 23.

To je cele (ok, este sa da specifikovat aj casovy interval). Tato podmienka sa iba vyklika, pisat netreba nic. A sposobi to zapnutie klimy, ak doma stupne teplota nad nastavenu hodnotu. Presne toto som chcel dosiahnut. Nechce sa mi stale mysliet na to, co bude ked je vonku 40 stupnov, a ja byvam pod strechou. Isteze som maval casto v byte okolo 30 stupnov a klime trvalo tak pol hodinu, kym bolo v obyvacke dychatelne. Od kedy pouzivam A1, situacia sa uplne zmenila a klima sa zapina a vypina sama. Pred tym nez pridem z prace. Pripadne ju viem, samozrejme, zapnut cez appku aj na dialku, teda manualne.

Okrem spominaneho scenaru je mozne pouzit aj udaje zo senzora kvality vzduchu – napriklad ak je zla kvalita vzduchu, treba spustit cisticku vzduchu a nasledne zvlhcovac.

Zaroven mozete jednoducho len pozerat aktualne namerane hodnoty. Appka ukaze vlhkost, teplotu, kvalitu vzduchu, uroven osvetlenia a uroven hluku. A tu by som mal prvu kritiku – ale zasadnu. Jedine co mozme vidiet, su aktualne hodnoty. To sa mi ani trosku nepaci, rad by som videl historiu merania, moct si nastavit ako ma cast senzor merat okolie, a nasledne vidiet hodnoty v grafe. Je super, ked vidite vyvoj prostredia v case. Na zaklade tychto udajov sa da nasledne optimalizovat domacnost samotna. Tento casovy priebeh mi velmi chyba.

Vlhkost je zobrazena pomerne presne v percentach na jedno desatinne miesto. Teplota tiez. A tu je druhy problem – vsetky ostatne udaje su zobrazene iba heslovite / kvalitativne. Nie su presne vycislene. Takze senzor svetla pozna iba Svetlo a Tmu. Zvuk ma myslim ze tri urovne – od ticha po hluk. A kvalita ovzsia ma tiez myslim len tri urovne. Skoda, ja by som bral aspon nejake male cislo, ktore by presnejsie udavalo uroven merania.

Technicke parametre:

  • rezim komunikacie: WiFi 802.11 b/g/n (2,4 GHz)
  • Spotreba/vykon 0,5W
  • Prevadzka pri vlhkosti 5-95%
  • Prevadzkova teplota v rozsahu 0-55 °C
  • Napajanie: AC 100 – 240 V / 50 – 60 Hz
  • Prevadzkove napatie: DC 5V 1A cez micro USB
  • 1 x LED
  • Support pre Android 4.0 a vyssie / iOS 6.0 a vyssie
  • 118g

 

Pre

  • Kvalitne prevedenie
  • Dodavka s USB kablom
  • Merane veliciny

Proti

  • Chyba casozberny udaj  a graficky vystup
  • Chyba lepsie rozlisenie pri kvalite vzduchu, svetle a hluku

Zaver

Podla mna je toto riesenie perfektne pre ludi ktori chcu automatizovat za par eur. V lete to naozaj pomoze. A ak by som rozumne skombinoval uroven cistoty vzduchu s IR ovladanim robotickeho vysavaca, verim ze by som bol velmi spokojny.

2 thoughts on “Mame cisty vzduch – Broadlink A1”

  1. Este inteligentnejsie riesenie by bolo, keby senzory merali ludsku teplotu, rychlost dychania, obsah kyslika a vody v dychu, velkost zrenic, pipadne dalsie biologicke hodnoty a na zaklade toho automaticky vyhodnotil ci treba vetrat, kurit, svietit atd.. a este by sa to mohlo skombinovať s pohybovym senzorom, ktoré by identifikovali druh cinnost, napr. spanok, cvičenie a hodnoty by sa automaticky nastavili. A dolezite je merat koncentráciu prd*v v obwzdusi 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *