priatelia, dovolte mi podelit sa o dalsi z radu cinskych vychytavok, ktore skoncili v mojom portfoliu. ide o elektroniku typu Must Have, ide o relativne dost univerzalnu nabijacku sulcovych valcovych baterii, Soshine H4. Da sa kupit aj na SK, da sa kupit aj v Cine. Cenovy rozdiel je na urovni 100% marze na SK trhu.
Objednal som, pockal som si dva – tri tyzdne a dorazilo. Je to uz asi dva roky, takze pretestovana je aj jej robustna konstrukcia. Ale zacnime pekne poporiadku. H4 obsahuje 4 sloty pre baterie. To znamena, ze ich tam viac nenacpem. V beznej domacnosti to vsak staci (ak nemam drona, ktory zere 8 baterii v dialkovom ovladani). Okrem v europe hojne rozsirenej NiCD a NiMH chemie, je schopna nabijacka zvladnut aj luxusnejsie vzorce ako je Li-ion (IMR), Li-Po (ICR) a mercedes medzi mainstreamovymi bateriami, LiFePo (IFR). Co sa tyka rozmerov, naozaj tam nacpem rozne kalibre. Pocnuc diabolkami AAA, az po municiu velkeho kalibru, 26650. Co je sulec vo velkosti cca naboja do brokovnice. Skusme si to vymenovat, co to podporuje:
nabijacka Soshine H4
26650
- 26500
- 18650
- 16650
- 18500
- 14500
- 16340 / CR123
- 10440
- C
- AA
- AAA
Na vrchnej strane je okrem slotov na baterie, umiestneny aj LCD display, ktory zobrazuje typ akumulatora v kazdom jednom slote, ako aj jeho aktualne napatie aj progres ( nabija / nenabija ). Pod LCD displejom sa nachadzaju este tri tlacitka, pomocou ktorych je mozne manualne konfigurovat kazdy slot separatne. No nezlaknite sa, v zaklade si nabijacka detekne kazdu bateriu individualne a hlavne automaticky. Zisti chemiu, a zacne nabijat. Manualne sa da teda zvolit slot, zmenit chemia, a zmenit nabijaci prud – da sa volit 250 / 500 / 1000 mA. Po ukonceni nabijania sa zobrazi pri danom slote napis FULL. Co sa mi paci, je funkcia ozivenia starych baterii. Fakt je ten, ze aj skutocne stare a nepouzivane NiMH akumulatory mi nabijacka rozbehala velmi luxusne. Ak sa jej to nahodou nepodari, zobrazi sa napis Bat fail.
Par slov z praxe, lebo co som pisal doteraz, sa da docitat prakticky kdekolvek na heureke. Ak je nabijacka v zasuvke, automaticky sa zapne. V tomto stave sa pri napati 0V da namerat prud 100mA. Od 0,6V
kratky manual z krabice
sa bateria detekne a zacne sa nabijat zvolenym prudom. ked sa bateria donabija, na ikonke baterie sa postup zaplnania dielikov zastavi. Ak je deteknuta bateria s napatim medzi 2.0 a 2.5 V, zobrazi sa Bat fail. Je to preto, ze v tomto rozpati sa ziadna zo standarnych baterii nema nachadzat. Pre NiMH je to uz priliz, pre LiPo je to smrtelne malo. Defacto je to tak, ze pod 2.0 volty sa detekuje NiMH / NiCD, nad 2.5V je to ten zvysok. V pripade ze sa nabijaci proces z nejakeho dovodu prerusi (vypadok elektriky), baterie sa zacnu nabijat uplne odzaciatku – chemia a napajaci prud ostane zapametany. Ak nabijacku odpojime ale baterie v nej ostanu, bude si nabijacka brat asi 6 mA z LiIon a 1,6 mA z NiMH.
baterie v nabijacke
Nabijanie mixu baterii – LiIon, LiPo, NiMH a LiFePo je mozne a nabijacke nerobi problem. Co uz problem byt moze, je test izolacnych vlastnosti nabijacky – a na toto som neprisiel ja, ale nejaky iny frajer na webe. 2500 V je v pohode a nabijacka to zvladne odizolovat (110V napajanie OK), 5000 V nabijacka nedokaze odizolovat (230 V napajanie uz nieje take optimisticke). LiIon nabijanie je na akceptovatelnej urovni, no netreba zabudnut baterie po ukonceni nabijania vytiahnut do par hodin. S NiMH bateriami je to opacne, treba ich nechat v nabijacke este par hodin po ukonceni nabijania nabijackou. Ta ich nasledne este donabija na plnu kapacitu.
Ja som s nabijackou spokojny. Nikdy ju vsak nenechavam bez dozoru, nabija sa na drevenom nevodivom stole v dobre vetranej miestnosti. Ale tak by to malo byt s ktoroukolvek nabijackou. Rozhodne som kupu neolutoval a kludne by som si ju kupil este raz. Aj ked v dnesnej dobe by to u mna vyhrala skor niektora verzia Nitecore (D4).